Želdinių formavimo estetiniai principai 1
Pirmadienis, 14 Birželis 2010 19:26

Želdinių formavimo estetiniai principai (pirma dalis)
Savaime aplinka graži netaps, net jeigu ir pasodinsime gražius augalus. Apželdinant aplinką reikia spręsti augalų estetinio suderinimo klausimus, kad sodas netaptų sankaupa gražių, bet atskirų elementų. Turime kurti visumą. Dėl skirtingų skonių ir poreikių negalima sukurti konkrečių ir aiškių taisyklių, kaip meniškai sukomponuoti sodą, tačiau į kai kuriuos bendruosius estetinius principus reikėtų atsižvelgti.

Taikomi du būdai komponuojant dekoratyvinius augalus:
1. Komponavimas, remiantis estetikos principais ir taisyklėmis.
2. Siūloma komponuoti dekoratyvinius augalus pagal jų kompozicijas natūraliose sąlygose.

Komponavimas, paremtas estetiniu želdynų kūrimo principu:
1) elementų formos (reljefo, vandens telkinių, pastatų, medžių ir krūmų grupių, pavienių augalų);
2) elementų proporcijos ir jų masteliai,
3) kompozicijos vientisumas ir įvairovė,
4) kontrastai,
5) perspektyva,
6) spalva, šviesa, šešėliai,
7) faktūra,
8) akcentai,
9) kompozicijos centras ir ašys,
10) kompozicijos nuotaikos formavimas, jos kaita ir netikėtumai.

Komponuojant dekoratyvinius augalus pagal natūralias sąlygas, reikia išlaikyti kompozicijos (augalų) vientisumą, sudaryti augalų grupes, panašias, kaip jie auga natūraliai, tinkamai juos parinkti pagal būsimas augimvietės ir aplinkos sąlygas. Pvz. turite lygaus reljefo kiemą ir keletą, keliolika augalų. Galite pasodinti vienus, tarkime, kiemo ar vejos viduryje, kitus - prie namo ar tvoros. Tačiau gal Jūs turite kampą, kurį sudaro tvorų sankirta? O gal turite vietos prie terasos, kurioje galite padaryti augalų salelę? Ar turite namo, garažo sieną, kurią norėtumėte paslėpti? Jeigu taip, Jūsų turimi augalai tam puikiai pasitarnautų. Susodinus vienoje vietoje panašios rūšies, aukščio ir reiklumo augalus, gausite labiau harmoningą vaizdą, nei pateikdami juos atskirai.
Daugiau informacijos ir patarimų apie augalų grupavimą galima rasti čia: http://www.rojaussodai.lt/straipsnis.php?id=1790